Brak równowagi hormonalnej może prowadzić do wielu uciążliwych objawów i chorób. Brak równowagi hormonalnej objawia się wahaniami masy ciała (nadmierny przyrost lub utrata masy ciała), nadmierne owłosienie (szczególnie uciążliwy objaw dla kobiet), wahania nastroju i obniżone libido. Występują zmiany skórne, głównie zmiany trądzikowe i zaburzenia cyklu miesiączkowego. Te ostatnie skutki braku równowagi hormonalnej są szczególnie problematyczne dla kobiet, które chcą począć, ponieważ mogą nawet prowadzić do niepłodności.

Kontrola, kontrola i jeszcze raz kontrola. Organizm ma podwrażane liczne systemy kontroli, i na poziomie komórki, i narządów. Stosunkowo szybką kontrolę i reakcję zapewnia układ nerwowy, jednak pokaźną część nadzoru zapewnia właśnie układ hormonalny. Składa się on z gruczołów, które wydzielają do krwi substancje mające zdolność wpływania na pracę dość odległych narządów. Tarczyca za pomocą tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3) kontroluje metabolizm i wytwarzanie energii, nadnercza wydzielają hormony stresu - regulujące prace mięśni, naczyń i oskrzeli adrenalinę z noradrenaliną, ale także kontrolujące reakcje zapalne czy gospodarkę wodno-elektrolitową hormony sterydowe. Hormony płciowe odpowiadają za dojrzewanie i zdolność do wydania na świat potomstwa, jest wreszcie hormon wzrostu wydzielany w mózgu przez przysadkę, która notabene ma funkcję kontrolowania wszystkich innych gruczołów. Wszystkie hormony krążą, zapewniając równowagę procesów metabolicznych, energetycznych, wzrostu i rozwoju poszczególnych komórek, jak i całych narządów. 

Jakie są najczęstsze choroby układu hormonalnego? 

  • Cukrzyca 
Często zapominamy, że insulina jest hormonem. Wydzielana jest przez trzustkę w odpowiedzi na zmiany stężenia cukru we krwi. Cukier jest niczym benzyna - znakomitym paliwem energetycznym, ale w nadmiarze szkodzi - może nie wybucha, ale bez insuliny nie jest wprowadzany do komórek i uszkadza nerwy i naczynia, co po latach objawia się zniszczeniami praktycznie w całym organizmie.
  • Niedoczynność tarczycy 
Stan, w którym tarczyca nie wydziela wystarczającej ilości hormonów. Może być powodowany przez atak układu immunologicznego (hashimoto), niedoborem jodu w pożywieniu lub wprost przeciwnie, jego nadmiarem. Najczęściej nie boli i dowiadujemy się przypadkiem z badań, że przyczyną przewlekłego osłabienia, ciągłego zimna, zaparć, suchej skóry, zniszczonych włosów. obrzęków czy chrypy i złego nastroju jest właśnie brak hormonów tarczycy. 
  • Zespół policystycznych jajników
Ostatnio coraz częściej opisywany w mediach z uwagi na rosnącą świadomość wagi problemu, jakim są trudności zajścia w ciążę. U niektórych kobiet w jajnikach zamiast pękającego co miesiąc pęcherzyka uwalniającego komórkę jajową pojawiają się liczne, widoczne w USG torbiele zwane cystami, dodatkowo nadmiernie zwiększa się poziom męskich hormonów, co wiąże się z rozregulowaniem cyklu miesiączkowego i znacznie utrudnia zajście w ciążę. Dodatkowym problemem jest trądzik, nadmiar lipidów, czasem włosy rosnące tam gdzie nie powinny, otyłość. 

Jak prawidłowo dbać o układ hormonalny? Codziennie dbaj o zdrowie układu hormonalnego!

  1. Schudnij. Zrezygnuj z diety typu zachodniego, ogranicz hamburgery, pizze, tłuste makarony, potrawy smażone, a jeśli jesz mięso, traktuj je jak produkt od święta. Jedz dużo świeżych ryb, zadbaj o bogactwo warzyw i owoców, co najmniej raz w tygodniu przekąś orzechy. Spraw aby w diecie nie brakowało kwasów omega-3, selenu, jodu i innych mikoelementów oraz witamin.
  2. Codziennie ćwicz przez 30 minut, nawet jeśli to będzie 6 sesji po 5 minut każda!
  3. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli podejrzewasz chorobę lub nawet tylko odczuwasz silne zmęczenie. "Nienależne" zmęczenie jest częstym objawem wielu chorób (w tym bardzo często zaburzeń układu hormonalnego), warto więc je wszystkie wykluczyć, zamiast żyć bez energii i czekać na cud. 

Naturalne suplementy pomocne w wyregulowaniu układu hormonalnego.

Czerwona koniczyna - pomaga kobietom radzić sobie z objawami związanymi z menopauzą, takimi jak uderzenia gorąca, pocenie się, niepokój i drażliwość. To powody, dla których Czerwona Koniczyna jest produktem najczęściej wybieranym przez kobiety. Koniczyna łąkowa pozytywnie wpływa na układ krążenia, zwiększa elastyczność i wytrzymałość naczyń krwionośnych włosowatych i ścian kapilarnych oraz normalizuje ciśnienie krwi.

KelpZawarte w Kelp brunatne wodorosty morskie zapewniają niezbędną ilość jodu w organizmie dla fizjologicznej samoregulacji wymiany jodu. JOD jest niezastąpionym mikroelementem dla człowieka. Jest bardzo ważny w syntezie hormonów tarczycy. Uczestniczą w procesach rozwoju i funkcjonowania mózgowia i układu nerwowego, utrzymuje energię i temperaturę ciała. 

Również Lucerna i Sok aloesowy będą odpowiednim wsparciem dla układu hormonalnego.