Gotu Kola to przede wszystkim roślina adaptogenna, czyli należąca do grupy ziół o właściwościach zmniejszających stres, w tym także poziom hormonu stresu. Adaptogeny to rośliny, które wykazują normalizujący wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Ich działanie nie blokuje naturalnych funkcji ustroju ani ich nie pobudza. Pozwalają one za to przystosować się do niesprzyjających czynników środowiskowych, np. pragnienia, głodu, niedostatku tlenu lub intensywnego wysiłku fizycznego. Gotu Kola, tak jak pozostałe zioła, ma swoje specyficzne właściwości. Roślina ta znacznie zwiększa zdolności pamięciowe, a także polepsza koncentrację uwagi, dlatego też wąkrota azjatycka uważna jest za naturalny środek nootropowy.

Gotu kola - zastosowanie

Gotu kola wykazuje właściwości przeciwzapalne, które mogą być przydatne w leczeniu zapalenia stawów. W jednym badaniu, dotyczącym zapalenia stawów u szczurów stwierdzono, że doustne podawanie gotu kola zmniejsza stan zapalny stawów, erozję chrząstki i kości. Jego działanie antyoksydacyjne wpłynęło również pozytywnie na układ odpornościowy.

Każda kapsułka produktu to 395 mg wąkrotki azjatyckiej. Wąkrotka azjatycka to roślina występująca w tropikalnych i subtropikalnych regionach świata. To roślina znana ludzkości od tysięcy lat ze swoich zdrowotnych właściwości. Obecnie działanie wąkrotki wciąż podlega wielu badaniom. Wąkrotka azjatycka ma pozytywny wpływ na nasz organizm poprzez właściwości takie jak:   

  • Pomaga w utrzymywaniu prawidłowego krążenia żylnego, dzięki czemu pomaga uniknąć dyskomfortu związanego z uczuciem zmęczonych i ciężkich nóg
  • Przyczynia się do utrzymania prawidłowych zdolności poznawczych 
  • Wspomaga komfort trawienny i łagodzi dyskomfort żołądka
  • Harmonizuje funkcje układu krążenia oraz przyczynia się do jego prawidłowego funkcjonowania 
Gotu kola, tzw, trawa pamięci sprawdza się w leczeniu pamięci, obniżeniu zdolności do pracy, ograniczenia umysłowego u dzieci, nadciśnienia wewnątrz czaszki, efektywna również na zwalczanie skurczów w kończynach, neurastenii, stanów depresyjnych, dystonii wegeto-naczyniowej, miażdzycy tętnic, niedokrwiennej choroby serca, hipertonii, niewydolności żył, rozszerzenia żył, zapalenia oskrzeli, zmian zaplanych skóry, długo niegojących się wrzodów, egzemy, łuszczcy, skaleczeń i okresu przekwitania. Stosuje się ją również w kuracjach wspomagających produkcję kolagenu. 

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Gotu Kola jest stosunkowo bezpieczną rośliną, a efekty uboczne występują bardzo rzadko. Jednak każdy produkt i substancja występujący w naturze może inaczej oddziaływać na każdego. Dlatego warto zapoznać się z możliwymi działaniami niepożądanymi.

Gotu kola – skutki uboczne:

  • wzmożona senność
  • nudności
  • bóle lub zawroty głowy
  • podrażnienia skóry przy zastosowaniu bezpośrednio na skórę

Co WAŻNE – nie zaleca się stosowania tej rośliny przez kobiety starające się o dziecko. Nie zaleca się także suplementacji tą rośliną podczas karmienia piersią oraz u dzieci. Sytuacja ta wynika z małej ilosci danych na temat bezpieczeństwa w tych szczególnych przypadkach.