

https://www.naturalsite.pl/Suplement-diety-na-przemeczenie-Magnez-NSP-gratis-p224
Gdy organizmowi brakuje składników odżywczych, które może przetworzyć na energię, by je pozyskać, zaczyna rozkładać białka budujące mięśnie. Proces ten może powodować uczucie przemęczenia i wiele innych problemów zdrowotnych.
Badacze ustalili, że samopoczucie wielu osób cierpiących na tego rodzaje dolegliwości poprawia się, gdy zaczynają zażywać suplementy diety bogate w kwas jabłkowy i magnez, będące głownymi składnikami tego produktu.
Magnez należy do grupy mikroelementów, bez których spawne funkcjonowanie organizmu nie jest możliwe. Wraz z sodem, potasem, waprniem i żelazem tworzy "złotą piątkę" niezbędnych do życia metali.

Działanie magnezu
Jednym z najważniejszych obszarów działania magnezu są mięśnie. Przyczynia się on do ich prawidłowego funkcjonowania. Mechanizm tego działania polega na tym, że magnez oddziaływuje na neuroprzekaźniki w układzie nerwowym. Dodatkowo pomaga regulować poziom wapnia. W tym przypadku magnez jest potrzebny do rozkurczania mięśni, z kolei wapń ułatwia ich skurcz. Dzięki temu, że magnez wpływa na poziom wapnia, przyczynia się do utrzymania zdrowych kości i zębów. Może również zwiększać aktywność witaminy D, która ułatwia wchłanianie wapnia.
Magnez przyczynia się do zmniejszania uczucia zmęczenia i znużenia, pomaga w utrzymywaniu równowagi elektrolitowej, pomaga w prawidłowej syntezie białka, wspiera utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych, a także odgrywa rolę w procesie podziału komórek.
O magnezie nie powinny także zapominać osoby starsze, ze skłonnością do osteoporozy oraz nastolatki i dzieci, których kości właśnie się kształtują. To właśnie magnez jest odpowiedzialny za przydzielanie właściwej ilości wapnia do różnych tkanek i ułatwia jego wchłanianie do komórek kostnych. Jednocześnie ogranicza on przenikanie nadmiaru wapnia do naszych mięśni.
Niedobory magnezu i ich objawy
Słaba forma fizyczna i ogólne zmęczenie mogą być sygnałem, że w naszym organizmie brakuje magnezu. Jednak wielu pacjentów, skarżących się na bóle i zawroty głowy, osłabienie czy rozdrażnienie, nie od razu kieruje swoje podejrzenia w kierunku niedoboru magnezu. Zazwyczaj są głęboko zaskoczeni, że już kilkudniowa suplementacja może zmienić wiele w ich samopoczuciu.
Dodatkowo do najczęstszych objawów niedoboru magnezu zalicza się:
- drganie mięśni
- mrowienie i drętwienie kończyn
- pogorszenie jakości snu, objawy depresji
- drganie powiek
- wypadanie włosów i łamliwość paznokci
Przedstawiamy Ci 6 prostych kroków do poprawy odporności i lepszego zdrowa psychicznego
- Bądź aktywny
- Wysypiaj się w pełni
- Uwolnij się od stresu
- Nawilżaj pokoje
- Dieta to potęga

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na magnez?
Dzienne zapotrzebowanie organizmu na magnez jest uzależnione przede wszystkim od płci, wieku i stanu fizjologicznego. Zgodnie z zaleceniami u dorosłych kobiet wynosi ono około 300-320 mg, a u mężczyzn kształtuje się na poziomie 400-420 mg na dobę. Zapotrzebowanie na magnez znacząco wzrasta u kobiet w ciąży, u których wynosi 360-400 mg dziennie.
Które produkty są bogate w magnez?
Lista produktów spożywczych bogatych w magnez jest bardzo długo. Zmiany warto zacząć od włączenia do menu tych pokarmów, które zawierają szczególnie duże ilości pierwiastka. Należą do nich przede wszystkim warzywa, owoce i zboża, w szczególności produkty pełnoziarniste (płatki owsiane, kasze, ryż brązowy, chleb żytni), orzechy laskowe i migdały, owoce takie jak banany i pomarańcze, warzywa: rośliny strączkowe, fasola, brokuły, marchew, sałata, pestki dyni, dobrej jakości ryby, a także kakao i ciemna czekolada. Wybierając żywność bogatą w magnez, warto również zwrócić uwagę na jej jakość. Owoce i warzywa, a także ryby pochodzące z upraw ekologicznych to doskonały wybór – pozwalają one chronić organizm przed licznymi pestycydami, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Wszystkie produkty bogate w magnez są zdrowe – większość z nich powinna być regularnie spożywana. Istotnym elementem diety jest woda mineralna, bogata w magnez. Niektóre wody mineralne są silnie nasycone pierwiastkami, takimi jak magnez czy wapń. Z uwagi na fakt, iż każdy człowiek powinien pić minimum 2 litry wody dziennie, warto poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniej wody i zdecydować się na tę, która zawiera duże ilości magnezu. Dzięki temu można w bardzo prosty sposób dostarczyć sobie dużych ilości tego pierwiastka. Odpowiednia ilość to minimum 70 mg na litr.
Przy okazji należy upewnić się, że dana woda nie zawiera zbyt dużych ilości sodu. Do menu warto włączać produkty bogate w magnez, potas, wapń czy żelazo. Z kolei nieustanne zmęczenie pomogą zniwelować produkty bogate w żelazo i magnez.
Magnez jest bardzo ważny dla zdrowia. Łatwo jest dbać o jego odpowiednią ilość dostarczaną do organizmu, ponieważ występuje w wielu produktach, które goszczą na codzień u nas w kuchni: warzywach, owocach, pełnym ziarnie czy nawet kakao, co jest dobrą informacją dla fanów czekolady. Dbanie o odpowiednią dietę oraz regularne badania pozwolą zapewnić organizmowi odpowiednie ilości tego pierwiastka.
Kiedy suplementacja magnezu jest potrzebna?
Przy odpowiedniej ilości magnezu w diecie rzadko dochodzi do jego niedoborów. U niektórych osób jednak mogą pojawić się kłopoty z przyswajaniem magnezu – jego wchłanianie mogą utrudniać między innymi alkohol, biegunki czy spożywanie preparatów odwadniających. Na niedobór magnezu bardziej narażone są także osoby, które wykonują intensywną pracę fizyczną lub umysłową, żyjące w stresie, stosujące diety odchudzające i przyjmujące doustną antykoncepcję hormonalną, a ponadto kobiety w ciąży i w okresie przekwitania.
W takich sytuacjach należy zadbać o zwiększenie podaży magnezu w diecie. Jeśli to nie wystarczy, warto sięgnąć po suplement lub preparat leczniczy, który pozwoli uzupełnić powstałe braki.
Jakie skutki uboczne posiada magnez?
Do nadmiaru magnezu dochodzi niezwykle rzadko, ponieważ jest to związek szybko wydalany przez nerki, jeśli jest go za dużo w organizmie. Skutki uboczne związane z nadmierną jego podażą to głównie: biegunka, nudności, osłabienie, odwodnienie, zaburzenia widzenia.