https://www.naturalsite.pl/Suplement-diety-na-cholesterol-Cholester-Reg-NSP-p239

Cholesterol, co to jest?

Cholesterol zalicza się do tłuszczów (lipidów), a więc należy do organicznych związków chemicznych. Produkowany jest wyłącznie w organizmach zwierzęcych, ponieważ rośliny nie mają zdolności syntetyzowania tego związku. Wytwarzany go również organizm człowieka, ponadto można go przyjmować wraz z pokarmem. Cholesterol nie rozpuszcza się we krwi, ponieważ jest tłuszczem. Dlatego przenoszony jest przez lipoproteiny, czyli cząsteczki zbudowane z tłuszczów i białek. Jego stężenie we krwi nie powinno przekraczać normy ustalonej przez Światową Organizację Zdrowia. Jeśli jego poziom jest za wysoki, może doprowadzić do miażdżycy, udaru mózgu, a nawet zawału serca.

Jakie są objawy wysokiego cholesterolu? 

Hipercholesterolemia, czyli zbyt wysoki poziom cholesterolu oraz inne zaburzenia gospodarki lipidowej są istotnym ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowo - naczyniowego, tj. miażdżycy, miażdżycy zarostowej kończyn dolnych, choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu. Wysokie stężenie cholesterolu we krwi nie daje objawów. Pojawiają się one w momencie tworzenia się zmian miażdżycowych w tętnicach. Mowa tutaj o zaburzeniach koncentracji oraz powstawaniu żółtaków cholesterolowych (biało-żółte zgrubienia i wypukłe plamy) w kącikach oczu, na łokciach, kolanach oraz w okolicy ścięgna Achillesa. Również niepokojące powinny być bóle w klatce piersiowej, które są symptomem rozwijającej się choroby wieńcowej. Schorzenie to jest konsekwencją wysokiego poziomu cholesterolu. Kiedy zły cholesterol LDL odkłada się latami to w świetle naczyń tworzą się blaszki miażdżycowe. Oderwanie takiej struktury prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych - udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego.

Obniżenie cholesterolu 

Bez względu na to czy leczenie farmakologiczne musi być wprowadzone natychmiast czy nie, obniżenie poziomu cholesterolu we krwi rozpoczyna się od modyfikacji diety oraz zmiany stylu życia. Ważna bardzo jest tutaj regularna aktywność fizyczna dostosowana do umiejętności pacjenta oraz porzucenie nałogów, takich jak palenie papierosów oraz picie alkoholu. Dzięki takiemu postępowaniu dobry cholesterol znacznie się podniesie, a poziom złego cholesterolu spadnie. Zatem ewentualne leczenie farmakologiczne będzie znacznie bardziej skuteczne.
Leki obniżające poziom cholesterolu są zlecane przez lekarza. Konieczne jest odpowiednie dobranie dawki substancji leczniczej. Niekiedy niezbędne jest łączenie różnych leków w celu osiągnięcia najlepszych wyników. Farmaceutyki nadają się do regularnego i długotrwałego stosowania.

  • Tłuszcze zwierzęce, bogate w kwasy nasycone, zastąp tłuszczami roślinnymi. Generalnie należy zrezygnować z masła oraz smalcu na rzecz dobrej jakości margaryny, a do smażenia używać olej lub specjalną oliwę. Oczywiście należy również zrezygnować z podrobów oraz żółtek jaj, których spożywanie również podnosi cholesterol.
  • Białko zwierzęca należy zastąpić roślinnym. W codziennym menu powinny znajdować się rośliny strączkowe. Sięgając po mięso należy wybierać to chude, najlepiej drób oraz morskie ryby głębinowe.
  • Należy spożywać na zimno oleje bogate w kwasy omega oraz nasiona i orzechy.
  • Sięgaj po duże ilości jak najmniej przetworzonych warzyw. W ciągu dnia powinno się spożywać ich nawet 400 g w kilku porcjach. Najlepszymi owocami w diecie obniżającej cholesterol całkowity są cytrusy, ponieważ zawierają one najmniej cukru.
  • Wybieraj tylko pełnoziarniste produkty zbożowe. To idealne źródło błonnika, ale także wielu witamin z grupy B oraz makro - i mikroelementów.
  • Pamiętaj o eliminacji wolnych rodników. Dostarczanie jak największej ilości antyoksydantów ogranicza tworzenie się blaszki miażdżycowej. Dlatego też należy pamiętać o witaminach E i C, karotenoidach oraz flawonoidach. Skup się m.in. na aronii, czarnej porzeczce, jagodach, kiełkach, orzechach, dyni, marchwi, cukinii oraz kapuście, kiwi i innych produktach bogatych w witaminę C.
  • Zdecydowanie należy unikać wysoko przetworzonych pokarmów, bogatych w tłuszcze trans fast foodów oraz tłuszczy zwierzęcych, w tym masła, smalcu, tłustego sera żółtego oraz mięsa wołowego i wieprzowego. Trzeba pamiętać, że również słodycze zawierają dużo szkodliwych tłuszczy, dlatego najlepiej zaprzestać sięgania po ciastka, batony czy cukierki. Należy również ograniczyć do minimum ilość wypijanego alkoholu oraz zrezygnować z palenia tytoniu. Używki bardzo źle wpływają na ogólny poziom cholesterolu.

Cholester-Reg, to suplement diety, który dzięki swoim składnikom znacznie obniża poziom cholesterolu. Kluczowym składnikiem tego produktu jest liść karczocha zwyczajnego, swój pozytywny wpływ ma na zdrowie wątroby, wagę ciała, cholesterol i cały układ pokarmowy. Wspomaga również detoksykację organizmu i funkcję nerek.