https://www.naturalsite.pl/Suplement-diety-Koenzym-Q10-NSP-100mg-w-kapsulce-gratis-p103

Organizm ludzki do życia potrzebuje energii, która produkowana jest na poziomie komórkowym. Ważną rolę w tym procesie odgrywają mitochondria oraz koenzym Q10. Wraz z upływem lat zawartość koenzymu Q10 w mitochondriach zmniejsza się, dlatego też w celu utrzymania stałego poziomu energii należy wspierać organizm jego suplementacją. roces starzenia się to nieuchronny, dotyczący każdego człowieka proces fizjologiczny, który jednak niesie ze sobą coraz to większe ryzyko wystąpienia procesów patologicznych, utrudniających sprawne funkcjonowanie. To, że żyjemy w społeczeństwach starzejących się jest już wiedzą powszechną. Dolegliwości i choroby wieku podeszłego stanowią więc coraz większy problem nie tylko medyczny, ale też o wymiarze ekonomicznym, społecznym, psychologicznym. Dlatego pilnie poszukiwane są metody, by już nie tylko dodać lat do życia, ale by przede wszystkim dodać życia do lat. 

Chroniczne zmęczenie, brak energii, niedobór koenzymu Q10

Ciągłe niewyspanie, zmęczenie, depresja, "nic mi się nie chce". Znasz takie uczucia? Rachunek sumienia na temat sposobu odzywiania mógłby dać odpowiedź na wiele pytań na temat własnego samopoczucia i zdrowia. 

Osoby, które bez specjalnego powodu czują się osłabione, brak im energii, cierpia na tzw. sydrom przewlekłego zmęczenia, jest to coraz częstsza dolegliwość u wielu osób, powinny sięgać po koenzym Q10. 
Obraz kliniczny niedoboru koenzymu Q10 u człowieka nie jest jednoznaczny. W początkowym okresie mogą występować cechy zespołu przewlekłego zmęczenia. Następnie zaczynają dominować objawy ze strony tych narzoądów, w których wystepuje największy deficyt koenzymu. Niedobór koenzymu Q10 prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania łańcucha oddechowego, do deficytu związków wysokoenergetycznych, co w konsekwencji może zmniejszać sprawność komórki, tkanki oraz całego organizmu. Powstałe niedobory doprowadzają do nadmiernej produkcji wolnych rodników, które noszą za sobą wiele niekorzystnych zmian. Jednym z obszarów funkcjonowania organizmu, w którym mogą uwidaczniać się niedobory konzymu Q10 jest układ sercowo-naczyniowy. U ponad 75% pacjentów z zaburzeniami pracy serca, u których przeprowadza się chirurgiczne interwencje, stwierdzono występujące zarówno we krwi, jak i w tkance mięśnia sercowego niedobory koenzymu Q10. Obniżony poziom koenzymu Q10 w ogranizmie bardzo często towarzyszy również takim zaburzeniom jak hiperlipidemia czy cukrzyca. Ponadto niedobory tej cennej dla zdrowia substancji uwidaczniają się równieź na poziomie funkcjonowania skóry i przyczyniają sie do zmian starzeniowych w niej zachodzących, takich jak wiotczenie, spowolnienie procesów odnowy komórkowej, czy nawet pojawienie się zmarszczek. Potwierdzają to badania naukowe nad mechanizmami starzenia się skóry, z których wynika, że powstający w komórekach skóry deficyt koenzymu Q10 skutkuje mniejszą produkcją energii. Komótki takie, aby wytwarzać energię pobierają więcej glukozy, zktórej część przekształcana jest w kwas mlekowy. Nadmiar glukozy i kwasu mlekowego prowadzi do powstawania uszkodzeń w strukurze skóry, czego efektami sa zmarszczki i nierówności. Właściwości koenzymu Q10

Lista dobroczynnych właściwości koenzymu Q10 jest długa. Oznacza to, że substancja ta wspiera funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach jednocześnie.

 • Wspomaga walkę z wolnymi rodnikami

Koenzym Q10 wykazuje zdolność wiązania wolnych rodników tlenowych, co wskazuje na jego właściwości przeciwutleniające. Tym samym pomaga nie tylko opóźnić procesy starzenia, ale również pomaga zapobiec uszkodzeniom białek i DNA. Warto przy tym podkreślić, że właściwości antyoksydacyjne wykazuje wyłącznie zredukowana forma koenzymu Q10 – ubichinol.

 • Pomaga zmniejszyć ryzyko miażdżycy

Zredukowana forma koenzymu Q10 jest obecna w lipoproteinach. Pomagając w ochronie cholesterolu LDL przed utlenieniem, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju miażdżycy. Należy bowiem pamiętać, że cholesterol LDL powoduje powstawanie blaszek miażdżycowych, które odpowiadają za miażdżycę tętnic.

 • Wspiera utrzymanie skóry w dobrej kondycji

Koenzym Q10 przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia, co jest widoczne na skórze. Pomaga poprawić gładkość i jędrność skóry, wspiera redukcję zmarszczek.
Koenzym Q10 - gdzie go znajdziemy?

Aby zwiększyć ilość tej cennej w substancji, warto zmienić swe codzienne przyzwyczajenia żywieniowe i wzbogacić dietę odpowiednimi produktami. Warto sięgnąć m.in. po:

 • szpinak
 • brokuły
 • podroby
 • oleje
 • ryby
 • pełnoziarniste produkty

Trzeba pamiętać o tym, że wartość koenzymu Q10 zmniejsza się pod wpływem działania wysokiej temperatury, czy dłuższego przechowywania. Trzeba o tym pamiętać i produkty obfitujące w koenzym Q10 poddawać jak najkrótszej obróbce. Ważne jest także, aby spożywać je w obecności tłuszczów.

Jak przyjmować koenzym Q10, aby zwiększyć jego wchłanianie?

Jeżeli chcesz uzupełnić poziom koenzymu Q10, warto pamiętać o czynnikach wpływających na jego wchłanianie. Substancja ta nie rozpuszcza się w wodzie, lecz w tłuszczach. Co to oznacza? Preparaty apteczne zawierające koenzym Q10 oraz produkty spożywcze będące jego źródłem warto spożywać w „towarzystwie” tłuszczów.

 • Jeśli więc decydujesz się na suplementy diety, wybieraj postać kapsułek, w których aktywna substancja została „zawieszona” w oleju.
 • Jeżeli wzbogacasz dietę w produktu będące źródłem koenzymu Q10, dodaj odrobinę oliwy z oliwek.

Koenzym Q10 jest ważnym składnikiem dla organizmu, dlatego warto dostarczać go z zewnątrz – szczególnie w okresie zwiększonego zapotrzebowania. Koenzym Q10 to substancja, którą można dostarczyć do organizmu na różny sposób. Chociaż podstawą jest prawidłowo zbilansowana dieta, można wspomóc się odpowiednimi suplementami.

Koenzym Q10 – przeciwwskazania 

Preparaty z koenzymem Q10 uznawane są za bezpieczne i dobrze tolerowane. Rzadko występują łagodne objawy niepożądane ze strony przewodu pokarmowego (nudności, biegunki). Jednak są przeciwwskazane u kobiet w ciąży i kobiet karmiących.