https://www.naturalsite.pl/Suplement-diety-blonnik-pokarmowy-Loclo-NSP-gratis-p229

Błonnik pokarmowy, zwany włóknem pokarmowym, to grupa substancji, która odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego człowieka. Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie.

W skład błonnika nierozpuszczalnego (nieulegającego trawieniu) wchodzą celulozy, ligniny i hemicelulozy. Perystaltyka jelit zostaje pobudzona, następuje wchłanianie wody i zwiększa się objętość stolca oraz ułatwia wypróżnianie. Natomiast jeżeli chodzi o błonnik rozpuszczalny w wodzie, w jego składzie znajdują się gumy i pektyny. Pojawia się uczucie sytości oraz następuje proces opóźniający moment opuszczania żołądka przez pokarm.

Pomimo tego, że włókno pokarmowe nie jest składnikiem odżywczym, wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie, w tym m.in.: 
  • pomocny  w zaparciach -  w przewodzie pokarmowym wchłania wodę, zwiększając tym objętość masy kałowej i przyspiesza usuwanie niestrawionych resztek. Ułatwia to regularne wypróżnienie się.
  • skuteczny w walce z otyłością - pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ wchłania wodę, w wyniku czego pęcznieje i wypełnia żołądek, dając uczucie sytości.
  • obniża ciśnienie - błonnik wiąże jony sodu i tym samym pomaga obniżyć wysokie ciśnienie.
  • wyrównuje poziom glukozy we krwi - zwalnia przemianę węglowodanów przez blokowanie w pewnym stopniu dostępu glukozy do krwi, dzięki temu zmniejsza wydzielanie insuliny i pomaga w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi.
  • obniża poziom cholesterolu – to za jego sprawą obniża się poziom trójglicerydów i „złego” cholesterolu (LDL)  we krwi- zapobiega miażdżycy.
Zalecenia WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że dzienne spożycie błonnika powinno wynosić około 20–40 gramów. Należy pamiętać, aby nie przesadzać z jego ilością, ponieważ może być to przyczyną niedoborów wapnia, żelaza i cynku, a także słabszego wchłaniania tłuszczów i witamin czy podrażnienia jelit. Mogą pojawiać się wzdęcia i zaparcia. Ponadto w przypadku chorób takich, jak zapalenie trzustki, jelit oraz innych związanych z dolegliwościami jelitowymi, spożycie błonnika w dużych ilościach byłoby niebezpieczne dla zdrowia.


W jakich produktach znaleźć błonnik?

Aby dostarczać organizmowi błonnik, dieta powinna być bogata w owoce (porzeczki, maliny) i warzywa, ale również produkty zbożowe (pieczywo razowe, płatki wielozbożowe). Doskonałym źródłem błonnika jest len. Jeśli chcesz w wygodny sposób dostarczać do organizmu ten składnik, kup len mielony Intenson.

Podstawowym źródłem błonnika w diecie człowieka są warzywa, owoce oraz produkty i przetwory zbożowe. Duże ich ilości znajdują się również w roślinach strączkowych, które jednak są spożywane w Polsce dość rzadko  i w niewielkich ilościach. Różnice w zawartości błonnika zależą, od rodzaju i części roślin z których pochodzą oraz warunków wzrostu, stopnia dojrzałości i sposobu ich przetwarzania.
Źródłem błonnika pokarmowego są produkty, które zawierają przynajmniej 3 g błonnika na 100 gram lub 1,5 g na 100 kcal. Wysoka zawartość błonnika pokarmowego gdy produkt zawiera 6 g błonnika na 100 g lub przynajmniej 3 g błonnika na 100 kcal.

Loclo to jedno z najlepszych źródeł błonnika, niezbędnego składnika naszej codziennej diety, pobudzającego perystaltykę jelit i ułatwiającego trawienie. absorbuje i usuwa toksyny z naszego układu pokarmowego, wspomaga odchudzanie, normalizuje pracę jelita grubego i cienkiego, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, ułatwia wypróżnianie. Zażywając Loclo wzbogacamy organizm w błonnik i wiele substancji odżywczych. Tym właśnie preparat ten wyróżnia się spośród biologicznie aktywnych suplementów.