Autentyczne olejki eteryczne to najprawdopodobniej najcenniejszy dar od królestwa roślin. Przez wieki te niezwykłe substancje były nie tylko cenione za smak i zapach, ale również za wspaniałe właściwości lecznicze. Znawcy wiedzą, że olejki dostarczane w oryginalnej, niezmienionej, a więc autentycznej postaci potrafią odmienić życie poprzez doskonały wpływ na umysł i ciało. Olejki eteryczne oczyszczają, odmładzają, relaksują i chronią. Dzięki swoim właściwością zdrowotnym są doskonałym uzupełnieniem dla oferty suplementów diety. Zapewniają zupełnie nowe doznania, skłaniają do włączenia nowych zmysłów w proces dbania o zdrowie i samopoczucie. 

Czym są olejki eteryczne? 

Z definicji naturalne olejki eteryczne to lotne zapachy, które są przechowywane w różnych częściach roślin – korzeniach, kłączach, liściach, kwiatach, owocach, nasionach i korze. W większości przypadków zawartość oleju w roślinie wynosi do 3%, ale można również znaleźć wyższe poziomy – około 18% w kiełkach goździków. Cechą charakterystyczną olejków eterycznych jest oczywiście silny zapach, ale także wielokierunkowe działanie biologiczne. Oznacza to, że jeden olejek może zawierać dziesiątki, a nawet setki związków o różnym stężeniu i właściwościach. To właśnie ogromne różnice w składzie chemicznym olejków eterycznych wpływają na ich szeroki wachlarz właściwości i szerokie zastosowanie.

Zastosowanie olejków eterycznych

Istnieje wiele sposobów wykorzystania olejków eterycznych. Na przykład olejki eteryczne dodawane są do kosmetyków, aby uatrakcyjnić ich zapach. Dodatkowo niektóre olejki są konserwantem, który chroni inne składniki kosmetyków przed utlenianiem. Innym zastosowaniem jest użycie ich jako środków odstraszających owady. Istnieje kilka olejków eterycznych, które mogą pomóc w odstraszaniu komarów – takie jak bazylia, cytryna, rozmaryn czy eukaliptus.
Jednak, największe zastosowanie mają w aromaterapii. To bardzo szeroka dziedzina medycyny alternatywnej, obejmująca inhalacje, okłady, kąpiele i masaże z użyciem olejków eterycznych. W trakcie masażu wystarczy dodać kilka kropel olejku eterycznego do olejku bazowego, aby masaż był skuteczniejszy. Piękny zapach, relaks i niesamowite doznania dla umysłu i ciała. 

 • Inhalacje są szczególnie polecane w walce z objawami przeziębienia i problemach z górnymi drogami oddechowymi. Rozszerzają drogi oddechowe, rozrzedzają wydzielinę i działają bakteriobójczo, dzięki czemu pozwalają szybciej uporać się z uciążliwymi dolegliwościami. Walkę z przeziębieniem ułatwi ci olejek: oregano, miętowy, sandałowy, tymiankowy, pichtowy czy ylang-ylang.
 • Kąpiel w otoczeniu ulubionych zapachów to doskonały sposób na odprężenie po męczącym dniu i odzyskaniu energii. Do tego celu najlepiej sprawdzi się olejek mandarynkowy, z melisy, z paczuli, rozmarynowy, lemongrasowy, cedrowy i z drzewa różanego.
 • Sauna to szczególny rodzaj relaksu. Otacza Cię w niej gęsta para lub gorące powietrze o intensywnych zapachach. Olejek stosowany w ten sposób działa nie tylko na górne drogi oddechowe jak w przypadku inhalacji, ale i całe ciało. Dlatego najlepiej do tego celu nadaje się olejek z bergamotki, cyprysowy, grejpfrutowy, pomarańczowy i z szałwii lekarskiej.
 • Olejki w większości przypadków nadają się również do bezpośredniego stosowania na skórę lub do wykonywania masażu. Należy jednak przestrzegać podanych przez producenta środków ostrożności, np. stosować niektóre z nich wyłącznie w rozcieńczeniu. Do tej grupy zalicza się olejek lemongrasowy, pieprzowy, cytronella, kadzidłowy oraz wiele innych. 

Na co pomagają olejki eteryczne? 

Substancje zapachowe pomagają na wiele dolegliwości, zarówno fizycznych, jak i natury psychicznej. Olejki eteryczne najskuteczniej wspierające walkę z popularnymi schorzeniami:

 • przeziębienie i grypa – olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego, sosnowy, eukaliptusowy, goździkowy, rozmarynowy,
 • zapalenie oskrzeli – olejek eukaliptusowy, miętowy, kamforowy, sosnowy, z drzewa herbacianego, anyżowy,
 • katar i kaszel – olejek eukaliptusowy, lawendowy, cedrowy, sosnowy, tymiankowy, rozmarynowy,
 • zapalenie zatok i gardła – olejek lawendowy, sosnowy, eukaliptusowy, pichtowy, anyżowy, tymiankowy, miętowy, bazyliowy, rozmarynowy,
 • bóle mięśni i stawów – olejek lawendowy, eukaliptusowy, cedrowy, kamforowy, rozmarynowy, szałwiowy, bazyliowy,
 • reumatyzm – olejek eukaliptusowy, miętowy, rozmarynowy, goździkowy, cynamonowy, imbirowy, z szałwii lekarskiej,
 • migrenowe bóle głowy – olejek miętowy i różany,
 • stany zapalne skóry, egzema, trądzik – olejek lawendowy, paczulowy, geraniowy, z szałwii muszkatołowej, z drzewa herbacianego,
 • grzybica skóry i paznokci – olejek lawendowy i rozmarynowy.
Olejki eteryczne dostają się do krwioobiegu poprzez skórę lub płuca. Poprzez komórki węchowe w śluzówce nosa informacja o obecności zapachu wędruje do układu limbicznego, który jest częścią mózgu odpowiedzialną za kontrolę emocji i podstawowych funkcji życiowych. W ten sposób aromaterapia oddziałuje na organizm w sposób wszechstronny.