https://www.naturalsite.pl/OLEJEK-ETERYCZNY-LAWENDOWY-p1068

Olejki eteryczne (zapachowe) pomocne są w leczeniu różnych dolegliwości - od bólu głowy po reumatyzm i problemy z trawieniem. W związku z tym znalazły zastosowanie w medycynie naturalnej. 
Olejek eteryczny ma wiele różnych zastosowań: sprawdzi się jako odświeżacz powietrza, kilka kropel ulubionego olejku eterycznego dodanego do prania sprawi, że ubrania będą pięknie pachnieć, stosowany jest również jako podstawowy atrybut aromaterapii. 

Olejki eteryczne – w jaki sposób się je otrzymuje?

Olejek eteryczny pozyskuje się w różne sposoby, jest to uzależnione od jego dalszego zastosowania. Najczęściej otrzymuje się je z suszonych bądź świeżych roślin metodą destylacji z parą wodną lub hydrodestylacji. W przypadku owoców cytrusowych olejki pozyskuje się poprzez wyciskania, w celach przemysłowych prowadzi się ekstrakcję rozpuszczalnikami organicznymi, zaś w perfumerii stosowna jest dawna metoda nawaniania tłuszczów.
Autentyczne olejki eteryczne, to najprawdopodobniej najcenniejszy dar od królestwa roślin. Znawcy wiedzą, że olejki dostarczane w oryginalnej, niezmienionej, a więc autentycznej postaci potrafią odmienić życie przez doskonały wpływ na umysł i ciało. 
Olejki eteryczne oczyszczają, odmładzają, relaksują i chronią. 

Lawenda - ceniona ze względu na swój uspokajający i relaksujący aromat, doskonale sprawdza się w wielu produktach, Jest ceniona ze względu na działanie uspokajające i odpręzające. 
Lawenda jest jedną z najważniejszych roślin dla przemysłu perfumeryjnego i kosmetycznego. Lawendę cenią też farmaceuci i smakosze, warto więc mieć ją w domowej apteczce i na kuchennej półce z przyprawami. Łyżeczkę lawendowej nalewki stosuj profilaktycznie w okresie przeziębień.

Lawenda uspokaja i pobudza

Związki aromatyczne, zawarte w olejku lawendowym, wpływają tonująco na układ nerwowy. To oznacza, że zapach tego olejku uspokaja, łagodzi skutki stresu emocjonalnego i napięcia nerwowego, ułatwia zasypianie.
Ususzone kwiaty i liście lawendy można włożyć do płóciennego woreczka i trzymać przy poduszce – pomogą spokojnie przespać noc. Natomiast w przypadku zmęczenia i znużenia, zapach lawendy pobudza aktywność umysłową.

Lawenda wspomaga układ trawienny

Substancje zawarte w kwiatach i liściach lawendy są pomocne przy różnych kłopotach z układem trawiennym – pobudzają wydzielanie soków żołądkowych i żółci, poprawiają apetyt, przyśpieszają trawienie, łagodzą kolki i wzdęcia, przyśpieszają ruchy perystaltyczne jelit. Tym samym pomagają w leczeniu zaparć i dolegliwości powodowanych niestrawnością.

Lawenda łagodzi ból

Pijąc napary z kwiatów lawendy, które działają rozluźniająco na mięśnie, można złagodzić np. bóle miesiączkowe i bóle brzucha, spowodowane nagromadzeniem się gazów. Natomiast zapach tej rośliny jest skutecznym środkiem zwalczającym fizyczne objawy wywołane stresem, np. napięciowe bóle głowy czy migrenę. Można więc pomasować skronie kroplą olejku lawendowego albo zapalić kominek aromaterapeutyczny.


Olejek lawendowy bezpośrednio wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, co za tym idzie zmniejsza spontaniczną aktywność ruchową, minimalizuje stany napięcia nerwowego, uczucie niepokoju oraz problemy z zasypianiem.

Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia uznawana jest za formę medycyny alternatywnej. Wykorzystuje się w niej olejki eteryczne w celu oddziaływania na nasz nastrój, umysł, zdrowie fizyczne i funkcje poznawcze. Poza olejkami w aromaterapii stosuje się również zioła, kadzidła, hydrozole, oleje kosmetyczne oraz inne substancje. Najprościej mówiąc, jest to metoda terapeutyczna, w której działa się za pośrednictwem zmysłu węchu na cały organizm.

Właściwości olejków eterycznych do aromaterapii

Inhalacje z olejków eterycznych czy po prostu aromaterapia w domu z wykorzystaniem kominków czy różnego rodzaju dyfuzorów do olejków eterycznych mogą wywierać na nas różny wpływ. Warto wiedzieć, że niemal każdy olejek wykazuje właściwości antybakteryjne - co od razu sugeruje nam, że warto stosować je podczas infekcji o takim podłożu. 

  • Aromaterapia na sen, relaks, odprężenie się powinna uwzględniać cenne właściwości olejków eterycznych z lawendy, drzewa sandałowego lub z melisy. Można rozpocząć ją już na kilkadziesiąt minut przed położeniem się do łóżka - przykładowo w łazience, podczas wieczornej pielęgnacji. Aromaterapia na sen wykorzystuje również niekiedy olejek cytrynowy, ze względu na jego aromat - zbliżony do olejku z melisy.

  • Aromaterapia na ból głowy i migreny bardzo często proponuje osobom cierpiącym na tego typu dolegliwości stosowanie olejku miętowego, ale również wspomnianego wcześniej olejku lawendowego czy olejku eukaliptusowego. Należy pamiętać jednak o tym, że aromaterapia na ból głowy nie zawsze sprawdzi się przy migrenach - często jednym z bodźców wyzwalających atak migreny lub rozpoczynających aurę, może być właśnie silny zapach.

  • Aromaterapia na katar, przeziębienie, spadek odporności głównie uwzględnia olejki o działaniu silnie antybakteryjnym, takie jak olejek z drzewa herbacianego, olejek rozmarynowy, szałwiowy czy goździkowy. Inhalacje z olejków eterycznych to jedna z najpopularniejszych metod stosowania aromaterapii na katar i przeziębienie.

  • Aromaterapia energetyzująca i na poprawę samopoczucia jest prowadzona głównie z wykorzystaniem olejków cytrusowych: pomarańczowego, cytrynowego, grejpfrutowego, ale również orzeźwiającej mięty. Tego typu aromaterapię warto stosować już od rana - na miłe rozpoczęcie poranka lub w trakcie dnia, gdy obserwujemy spadek koncentracji przy wykonywaniu bieżących zadań.

  • Aromaterapia na menopauzę to bardzo popularna metoda wspomagająca w niwelowaniu objawów przekwitania. W tym przypadku najlepiej sprawdza się: olejek sosnowy, z drzewa sandałowego czy cyprysowy.
Oczywiście wymienione powyżej kategorie aromaterapii - na sen, na katar, przeziębienie czy relaks - nie są wszystkimi obszarami, w których wykorzystuje się dobroczynne właściwości olejków eterycznych.

Aromaterapia
 odnalazła również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Z dodatkiem olejków eterycznych możemy tworzyć kosmetyki pobudzające krążenie, czy na przykład poprawiające kondycję skóry głowy. Jednym ze sposobów, który sprawdził się w moim przypadku jest stymulujący szampon rozmarynowo - miętowy. Rozmaryn ma za zadanie pobudzić krążenie oraz zamknąć łuskę włosa, zaś mięta odświeżyć i tonizować skórę głowy.