Czym jest cholesterol?

Cholesterol to rodzaj tłuszczu (lipidu), który jest związkiem organicznym. Jest produkowany tylko w organizmach zwierzęcych, ponieważ rośliny nie potrafią syntetyzować tego związku. Organizm ludzki również ją wytwarza i może być spożywany wraz z pożywieniem. Cholesterol nie rozpuszcza się we krwi, ponieważ jest tłuszczem. Dlatego przemieszcza się przez lipoproteiny, cząsteczki składające się z tłuszczów i białek. Jego stężenie we krwi nie powinno przekraczać norm ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia. Jeśli jego poziom jest zbyt wysoki, może prowadzić do miażdżycy, udaru, a nawet zawału serca.

Jakie są skutki podwyższonego cholesterolu?

Wiele czynników może powodować wzrost poziomu cholesterolu we krwi, w tym:
  • obciążenie genetyczne,
  • styl życia,
  • sposób żywienia.
Eksperci uważają, że tłuszcze nasycone (znajdujące się w tłustych mięsach, produktach mlecznych i olejach zwierzęcych) oraz kwasy tłuszczowe trans (znajdujące się w słodyczach i smażonych potrawach) są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do podwyższenia poziomu lipidów we krwi. Wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu i innych chorób wywołanych miażdżycą. Dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu lipidów we krwi.

Jakie są normy cholesterolu?

Aby uchronić się przed chorobą wieńcową i miażdżycą, warto co jakiś czas kontrolować poziom cholesterolu we krwi, wykonując tzw. lipidogram. Badanie cholesterolu polega na określeniu stężenia całkowitego cholesterolu we krwi oraz frakcji HDL, LDL i trójglicerydów. Lipidogram powinien być bezwzględnie wykonywany u cukrzyków, osób otyłych oraz cierpiących na nadciśnienie, a także przewlekłą chorobę nerek czy miażdżycę.

Cholesterol całkowity u zdrowego człowieka nie powinien przekraczać 200 mg/dl. Zaleca się, aby stężenie dobrego cholesterolu (HDL) było większe od 40 mg/dl (u kobiet powyżej 46 mg/dl), natomiast frakcji LDL nie może przekraczać 115 mg/dl. Poziom trójglicerydów nie powinien być większy od 150 mg/dl.

Jak obniżyć cholesterol?

Twoje ciało potrzebuje cholesterolu, ponieważ odgrywa on kluczową rolę w budowaniu zdrowych komórek. Organizm nie mógłby bez niego funkcjonować - jednak warto wiedzieć, że nie każdy cholesterol jest taki sam. LDL – lub „zły cholesterol” może tworzyć płytki miażdżycowe w tętnicach, narażając cię na ryzyko stwardnienia tętnic (miażdżycy), chorób serca czy problemów naczyniowych. Z kolei HDL – „dobry cholesterol” – pomaga usunąć zły cholesterol z krwiobiegu. Stwierdzony wysoki poziom cholesterolu zwykle oznacza zbyt dużo LDL, a za mało HDL. 

Podstawą obniżenia podwyższonego stężenia cholesterolu jest modyfikacja stylu życia. Może ona nie tylko wspomagać leczenie ale też skutecznie zapobiegać pojawieniu się zaburzeń lipidowych. Oto naturalne sposoby na cholesterol:

  •     aktywność fizyczna,
  •     redukcja masy ciała - nadwaga i otyłość często idą w parze z wysokim poziomem cholesterolu we krwi,       
  •     rzucenie palenia,
  •     ograniczenie spożycia alkoholu,
  •     odpowiednia dieta.

Już nawet niewielkie zmniejszenie masy ciała poprawia profil lipidowy. Zmniejsza więc ryzyko chorób serca i innych schorzeń układu krążenia. Regularna aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości danej osoby, przyczynia się do spadku poziomu trójglicerydów.  Zaleca się przeznaczanie minimum 30 minut dziennie na rozwój fizyczny. Dieta ma znaczący wpływ na obniżenie stężenia złego cholesterolu LDL. Zaleca się też ograniczenie lub zupełne zaprzestanie (u osób z podwyższonym poziomem trójglicerydów) spożywania alkoholu. Warunkiem unormowania poziomu cholesterolu we krwi jest połączenie stosowania środków farmakologicznych z dobrze zbilansowaną dietą i aktywnym stylem życia.

Jakie suplementy na obniżenie cholesterolu?

Suplementów na obniżenie cholesterolu na rynku jest mnóstwo, jego obniżenie może mieć kluczowe znaczenie. Pomoże oczywiście zmiana diety, ale warto wspomóc się w tym czasie suplementami diety, które pomogą zbić cholesterol do bezpiecznego poziomu. Zioła na cholesterol to m.in. karczoch czy ostropest. Tabletki na cholesterol mogą zawierać połączenia ekstraktów roślinnych, witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego. Leki na cholesterol bez statyn mogą zawierać czosnek, który oprócz wpływu na odporność bierze udział w regulacji poziomu lipidów. Roślinną alternatywą na cholesterol są suplementy diety zawierające monakolinę K – jej źródłem jest fermentowany czerwony ryż. 

Cholester-Reg, to suplement diety, który dzięki swoim składnikom znacznie obniża poziom cholesterolu. Kluczowym składnikiem tego produktu jest liść karczocha zwyczajnego, swój pozytywny wpływ ma na zdrowie wątroby, wagę ciała, cholesterol i cały układ pokarmowy. Wspomaga również detoksykację organizmu i funkcję nerek. Dzięki zawartości karczocha zwyczajnego obniża cholesterol, ale także dobrze wpływa na wątrobę, wagę i cały układ trawienny. Ale to nie wszystko- resweratrol z korzenia rdestu japońskiego- ochroni przed wolnymi rodnikami, a także znacząco złagodzi objawy menopauzalne.