Co to jest dyfuzor zapachowy?

Dyfuzor zapachowy to urządzenie przeznaczone do rozpylania olejków eterycznych w pomieszczeniach. Wbrew pozorom nie służy tylko do odświeżania zapachu we wnętrzach, z powodzeniem może zostać wykorzystany w czasie inhalacji. To nowoczesna alternatywa dla kominków ceramicznych - odróżnieniu od tradycyjnych metod, dyfuzor zapachowy zachowuje właściwości chemiczne olejków - czyli to, co w nich najważniejsze.  

Dyfuzory zapachowe do aromaterapii różnią się budową i metodą emisji olejków eterycznych, co wpływa istotnie nie tylko na zapach, ale też potencjał terapeutyczny. Dobrane do kubatury pomieszczenia dezodorują, a przy użyciu odpowiedniego olejku także skutecznie oczyszczają powietrze neutralizując szkodliwe drobnoustroje. 

Jak działa dyfuzor ultradzwiękowy?

Dyfuzor ultradźwiękowy wykorzystuje wodę oraz wibracje ultradźwiękowe znajdującej się na dnie zbiornika membrany. Wibracje, korzystając z wody jako mechanizmu przenoszenia, rozbijają cząsteczki olejku eterycznego, które unoszą się w postaci drobnej, wodnej mgły. 

Jak działa dyfuzor nebulizujący?

Dyfuzor nebulizujący działa w oparciu o zasadę Bernoulliego, twierdzenia o dynamice płynów. Zakłada ono, że wraz ze zmianą średnicy szklanej probówki przez którą przepływa ciecz – zmienia się jej prędkość i ciśnienie. Dyfuzor zbudowany jest z pompy oraz szklanego zbiornika do którego wlewamy kilka kropli czystego olejku eterycznego. Wyprodukowane przez pompę powietrze, wydostaje się przez zmieniające średnicę szklane probówki, a uzyskując na ich wylocie najwyższa prędkość – rozbija olejek eteryczny na drobne cząstki i unosi w postaci bezwodnej mgiełki.

Zdecydowanie należy na pierwszy miejscu postawić te urządzenia, w których producent przewidział możliwość dodawania olejku eterycznego bezpośrednio do zbiornika z wodą. Jest to zdecydowanie najbardziej efektywna metoda używania olejków eterycznych drogą powietrzną, ponieważ ich cząstki są rozbijane wraz z cząstkami wody i wraz z mgiełką wytwarzaną przez urządzenie błyskawicznie rozchodzą sie w powietrzu. Takie urządzenia zwykle mają też programator pozwalający ustawić czas trwania sesji aromaterapii, a kiedy woda w zbiorniku się zakończy, same się wyłączą. Dodatkowymi bonusami zwykle są funkcje podświetlenia i lampki nocnej.

Dlaczego dyfuzory zapachu są tak skuteczne?

Po pierwsze błyskawicznie zapewniają kropelkową dystrybucje cząstek olejków eterycznych w całym pomieszczeniu. Daje to ogromne korzyści, nie tylko w leczeniu chorób układu oddechowego, ale także w zapobieganiu im, a także w ograniczaniu rozprzestrzeniania się przenoszonych drogą powietrzną patogenów (bakterii i wirusów). Bo właśnie niezwykle silne działania antyseptyczne jest jedną z ważnych korzyści terapeutycznych charakterystyczną dla wszystkich olejków eterycznych. Dyfuzja olejków może także być jednym z najlepszych sposobów wspomagania leczenia i zapobiegania objawom oddechowym przeziębienia i kataru, infekcji zatok i alergicznego nieżytu nosa. Takie inhalacje mogą wspierać również głębsze infekcje oskrzelowe. Dyfuzory z odpowiednimi mieszankami olejków mogą również być pomocne w przypadku bólów głowy, napięcia nerwowego, stresu, kłopotów ze snem i wielu innych przypadkach.